Stranky Romana Maršálka

Petr Hron

Rozhovor s reprezentantem ČR v benchpressu Petrem Hronem.

Petře, kolik je ti let, jakou máš výšku a váhu?
Je mi 31 let, měřím175cm a váha se pohybuje kolem 100kg
Kde pracuješ, baví tě tvá práce?
Pracuji jako svářeč ve firmě na výrobu vah. Bez toho, aby tě to aspoň trochu nebavilo, se to nedá dělat, takže ano, baví mě to.
Kolik let už cvičíš, a co tě k posilování přivedlo?
Cvičit jsem začal už ve 13 letech a asi jako spoustu mých vrstevníku k tomu přivedl fenomén jménem Arnold. Bez nějakých delších přestávek mi to vydrželo dodnes. Jen jsem změnil disciplíny od začátku jsem se věnoval kulturistice a až poslední dva roky se věnuji benči.
Petr Hron
Proč jsi se rozhodl, že budeš závodit právě v benchpressu? Dělal jsi i jiné sporty závodně?
K benchpressu mě přivedl pan Ondráček, jedna z legend liftu. Jako asi každý kluk jsem začal fotbalem, potom přišla na řadu atletika a aikido. Nakonec už na ostatní sporty nezbyl čas kvůli cvičení. Měl jsem pár dobrých úspěchů hlavně v hodu oštěpem, ale nakonec jsem se rozhodl pro činky.
Máš nějaký sportovní vzor, někoho, komu by jsi se chtěl přiblížit, nebo tak?
Těch vzorů by bylo víc. Jako kulturista se mi líbil Kamil Vaňkát a Libor Minařík. V liftu jich je víc a mám to štěstí, že se s nimi mohu potkávat na závodech. Patří mezi českou a i světovou špičku - momentálně tím myslím Miroslava Kratochvíla, Dana Dvořáka, Martina Košnara, Tomáše Podlipného a Dana Hlinku.
Jsi členem nějakého oddílu? Jakou mají ostatní členové výkonnost?
Jsem členem Powerteamu Trutnov. V týmu je i mistr světa Miroslav Kratochvíl, Petr Mrkvica - účastník MS v Anglii, Lukáš Borůvka, Martin Hurdálek a můj tréninkový partner Radek Rosa - vícemistr ČR 1992.
Jak je na tom tvůj sparingpartner, proháníš ho na tréninku?
S tréninkem mi pomáhá Radek Rosa a spíš prohání on mě. Startuje v kategorii do 125 kg a to je těžký držet se ho ve vahách i opakováních. Má velký podíl na tom, co jsem dokázal a samozřejmě i trenér pan Ondráček
Jaké jsou tvé maximální tréninkové silové výkony v dřepu, benči a mrtvole? A jaké na soutěži?
Dřep a mrtvolu dělám bez dresů a bandáží, jen benč uvedu v dresu. Dřep mám 230kg, mrtvolu 240kg a benč v tréninku je 220kg. Na soutěži jsem měl nejlepší výkon na MS v Anglii a to 195kg.
Petr Hron
Proč nezávodíš v celém trojboji, výkony na to máš...
Před dvěma roky mi našli už opotřebovanou poslední plotýnku. Vypadalo to, že je konec se cvičením. Byl jsem rád, že jsem se sám ustrojil. Po rehabilitacích a speciálních cvicích to ustoupilo a teď se snažím to nepřehnat, ale i tak je někdy touha po zlepšení a překročení další hranice silnější.
Jakého sportovního úspěchu si ceníš nejvíce?
Největší úspěchy přišly až letos a to zařadit se do reprezentace a účast na ME a MS. Na začátku roku jsem ani netušil, kam až se dostanu, ne že bych neměl žádný cíle, ale startovat mezi těmi nejlepšími je ten největší cíl. Je to i zásluha Dana Dvořáka za pozvánku do reprezentace a ostatních našich závodníku za skvělou atmosféru a pomoc v Anglii ale i na ME v Boru
Jakým způsobem trénuješ? Kolikrát cvičíš v týdnu, jaké používáš cviky, počet sérií a opakování…?
Trénuji spíš kulturistickým tréninkem. Ale základním cvikům věnuji větší pozornost a víc sérií. Trénuji čtyřikrát v týdnu a střídám těžký a lehký týden. Základ tvoří v každém tréninku jeden základní cvik a to je buď benč, mrtvola, dřep, zbytek tréninku věnuji ostatním partiím a cviky volím podle nálady a pocitů.
Jak vypadá běžný objemový jídelníček? Co zhruba tak jíš, kolik bílkovin, sacharidů a tuků?
Snažím se jíst každé dvě hodiny. Ráno a dopoledne přijímat větší množství sacharidů a od oběda začnu zvyšovat příjem bílkovin, tak, aby jejich denní příjem byl tak 2,5g na kilo tělesné váhy. U sacharidů se řídím pocitem. Tukům se snažím vyhýbat, ale to trenér nerad vidí. V příjmu tuků vidí velké množství energie a jak vtipně dodává - bůček se musí vypít. Musím přiznat, že po tréninku pod ním nemůžu ani po tom bůčku nabrat větší tukové rezervy.
Petr Hron
Jaké používáš potravinové doplňky? Máš oblíbenou značku proteinů nebo jiných suplementů? Jaké suplementy bys doporučil čtenářům?
Mimo sezonu beru proteinové přípravky, po tréninku gainery, vitamíny a minerály. Před závody ještě kreatin, tribulus a přidám i vitamín C. Nejoblíbenější výrobci suplementů jsou pro mě firmy Nutrend a Promil.
Jaké používáš značky závodního vybavení? Který tip dresů ti nejvíce sedí?
Z dresů používám Katanu, ale rád bych zkusil Metal Bash.
Na jaké nejbližší závody se chystáš? A jaké máš cíle pro nadcházející závodní sezónu?
Připravuji se na MČR v benchpressu, které se koná v Trutnově. Rád bych, kdyby se mi podařilo zopakovat letošní úspěchy, protože úroveň stále roste.
Zájmy, záliby, koníčky, jaká se ti líbí hudba, co rád sleduješ v televizi?
Na koníčky moc času nezbývá. Největší koníček je moje 11 letá dcera a potom jakýkoliv sport. Z hudby mam rád punk a rock. Televize tak ta už je na okraji, ale rád se podívám na nějaký hezký film na DVD. V poslední době se mi moc líbily Bobule.
Máš sponzory, kteří ti, ať už jakkoli, pomáhají? Chceš jim touto cestou poděkovat?
Celou sezonu mě podporuje město Upice a další poděkování patří firmám které mi pomohli v účasti na MS v Anglii - firmám KVK a Mekr´s s.r.o. Upice.

Díky Petře za rozhovor.

10.12.2008 17:06:41
levi1

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (8282 | 35%)
Ne (7521 | 32%)
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one